Vodníček

Otfried PREUSSLER
ledna února března dubna května června července srpna září října listopadu prosince
back
side
Zobrazit náhled
Otočit
Detaily produktu
Kód
Autor Otfried PREUSSLER
Rok vydání 2019
Edice 1. vydání
Počet stran 104
Vazba vázaná
Výška 21,5 cm
Šířka 15,5 cm
ISBN 978-80-906543-8-9

Vodníček

Otfried PREUSSLER
100 Kč

Příběh začíná narozením malého vodnického chlapce. Jak Vodníček roste, seznamuje se postupně pod bedlivým dohledem svých rodičů s nejbližším okolím i s lákavým světem za břehy rybníka. To pravé dobrodružství však začíná, až když trochu povyroste a vydá se na dobrodružné výpravy za poznáním okolního světa sám. Poznává odlišný svět lidí, těch zvláštních velkých bytostí, které „ani plovací blány nemají“ a „když skočí do vody, musí se hned zase vynořit“, dokonce si mezi nimi najde i kamarády. Ani o nějakou tu lumpárnu zde není nouze. Po všech dobrodružstvích vodnická rodina nakonec uléhá k zimnímu spánku. Ale kdo ví, Vodníčkův příběh tím možná vůbec nekončí…

Autor Otfried Preussler (1923–2013), rodák z Liberce, patří k nejúspěšnějším a nejoceňovanějším německým spisovatelům pro děti. Jeho knihy se dočkaly více než 50 milionů výtisků v 55 jazycích. Řada z nich vyšla i česky, např. Malá čarodějnice, Čarodějův učeň, Anděl v kulichu, Moje knížka o Krakonošovi či Loupežník Hocenploc. První dvě se dočkaly i filmového zpracování – Čarodějův učeň ve slavné animované adaptaci Karla Zemana a Malá čarodějnice jako cyklus večerníčků s nezaměnitelnou výtvarnou podobou od Zdeňka Smetany.

Tato kniha Vodníček je první české vydání poslední autorské verze původního německého titulu Der kleine Wassermann, který již v roce 1956 odstartoval Preusslerovu úspěšnou spisovatelskou kariéru. Té však předcházela dramatická válečná zkušenost, kdy byl po maturitě na místním gymnáziu (1942) povolán do wehrmachtu. Léta 1944–49 strávil v zajateckém táboře v Tatarstánu, po propuštění ze zajetí se usadil v Bavorsku. Zde se šťastně setkal se svými rodiči a svou snoubenkou, kteří byli po válce vyhnaní z Liberce.

Na rodnou zemi však nikdy nezapomněl. Ve své tvorbě často čerpal z lidových vyprávění z Jizerských hor a Krkonoš, do německého prostředí převyprávěl příběhy dvou slavných českých kocourů – Kolářova Modroočka a Ladova Mikeše. V novém domově tak přispíval k uzdravování bolestně poznamenaných vzájemných vztahů našich národů a jeho knihy se na obou stranách česko-německé hranice těší velké oblibě dodnes.

Z němčiny přeložila Dagmar Heeg.

Detaily produktu
Kód
Autor Otfried PREUSSLER
Rok vydání 2019
Edice 1. vydání
Počet stran 104
Vazba vázaná
Výška 21,5 cm
Šířka 15,5 cm
ISBN 978-80-906543-8-9